Fondovi rizičnog kapitala (eng. venture capital) važan su dio financijskog sustava jer osiguravaju kapital tvrtkama koje nemaju dovoljno vlastitog kapitala i ne mogu sklopiti optimalne financijske aranžmane s drugim financijskim posrednicima. Riječ je o investicijskim kompanijama koje prikupljaju kapital od institucionalnih investitora te ga investiraju u projekte visokog rizika, ali i potencijalno visokog povrata na uložena sredstva. Najčešće su to tehnološke tvrtke.
Već je odavno poznato u razvijenim zemljama da je ključ ubrzanoga i stabilnoga rasta gospodarstva u razvoju malog i srednjeg poduzetništva. Naravno, to ne znači da velike tvrtke nisu potrebne, već da su male i srednje tvrtke neophodan i dobar partner velikima. Kao što sama riječ poduzetnik kaže, to je osoba koja nešto mijenja i poduzima, tako su i male i srednje tvrtke sinonim za spremnost na brzu prilagodnu novonastaloj situaciji i inovativnost. Da bi gospodarstvo raslo i razvijalo se, nužne su stalne promjene i prilagodbe u skladu sa svjetskim trenovima i sve izbirljivijim potrošačima. Praksa pokazuje da pravo rješenje za konkurentnost na globalnom tržištu nisu niže cijene, već novi proizvodi i tehnologije.
Rizični kapital je važan dio gospodarskog razvoja svake države, jer ako pretpostavimo da razvoj proizlazi iz novih i inovativnih proizvoda, koje često lansiraju upravo male i srednje tvrtke kojima nedostaje kapital, tada je ovaj način financiranja važan motor razvoja ovih usluga. Rizični kapital može poslužiti za ulaganje u nove proizvode i tehnologiju, povećanje obrtnog kapitala, kupnju drugih tvrtki, jačanje bilance ili promjenu vlasničke strukture.
Koliko bi ova industrija mogla utjecati i na rast BDP-a govori podatak da je u Europi u razdoblju od 2000. do 2004. godine otvoreno milijun novih radnih mjesta u tvrtkama financiranima rizičnim kapitalom. Ukupno 3% zaposlenih radi u tim tvrtaka, a u SAD-u čak 10%, odnosno 10 milijuna ljudi. Neke od danas najjačih svjetskih IT tvrtki poput Microsofta, Googlea, eBay-a pokrenute su financijskom injekcijom rizičnoga kapitala.