Search
Hrvatska
Upravljanje inovacijama – osnova za uspjeh 
Ideja do ideje: Ericsson Nikola Tesla

Inovator u današnjim tehnološkim i tržišnim uvjetima više ne može uspješno djelovati sam, kako je to činio Tesla. Podrška razvoju inovacija treba biti organizirana aktivnost, proces s točno određenim i planiranim koracima koje poduzimaju timovi stručnjaka i inovatora.

 

U suvremenom poslovnom okruženju tvrtke sposobne proizvesti novi, nikad viđeni proizvod, u kratko vrijeme i s visokom kvalitetom prednjače na tržištu i sposobne su za bilo kakve izazove. Ericsson Nikola Tesla njeguje i unaprjeđuje svoju inovacijsku kulturu, slijedeći pri tomu poduzetnički duh osnivača grupe L.M. Ericssona te, što je posebno značajno, gotovo pjesničku kreativnost kojom se nadahnjivao Nikola Tesla.

 

Genijalni umovi poput Nikole Tesle poznati su po svojim pronalascima koji su mijenjali svijet u kojem su živjeli ili, što je možda točnije, svijet koji nisu dočekali. Naime, zbog općeg neprihvaćanja ideja zbog njihove naprednosti i različitosti od uobičajenih praksi genijalni izumitelji su nemali broj puta bili izvrgnuti podsmjehu njihovih suvremenika. Nikola Tesla je i u tome bio napredniji i genijalniji jer je kroz prototipove dokazao da njegove ideje i vizije mogu biti ostvarene.

 

Jedna osnovnih stvari vezanih za inovativnost je vezana za potporu koju izumitelji imaju pri stvaranju. Tesla je potporu prvotno pronašao u tadašnjem znanstveniku i poslovnom čovjeku Tomasu Edisonu koji mu je obećao malo bogatstvo za poboljšanje performansi motora koje je Edison proizvodio. Nakon niza uspješnih inovacija i poboljšanja Tesla je umjesto zaslužene nagrade dobio samo ponudu za povećanje plaće. Puno bolju poslovnu suradnju Tesla je imao s Georgeom Westinghouseom koji je otkupio patentna prava na Tesline višefazne sustave i omogućio mu daljnji rad.

 

Od tih vremena dosta se toga promijenilo, poslovna okruženja su postala puno okrutnija, a takvo je i telekomunikacijsko tržište gdje se firme nadmeću za komadiće velikog i stalno rastućeg tržišta. Na takvom se tržištu i u takvoj borbi najboljim oružjem pokazala inventivnost, različitost od ostalih. Tvrtke sposobne proizvesti novi, nikad viđeni proizvod, u kratko vrijeme i s visokom kvalitetom prednjače na tržištu i sposobne su za bilo kakve izazove.

 

 

Inovacije u Ericssonu Nikoli Tesli

Ericsson Nikola Tesla također njeguje i istovremeno pokušava unaprijediti inovacijsku kulturu koja je prepoznata kao pokretač novih ideja i razvoja. Pored inovacijskog programa koji na razini tvrtke vodi Boris Drilo, u našem Institutu za telekomunikacije već godinama funkcionira organizirani sustav za upravljanje inovacijama čija potka je potreba da se u današnjem dinamičnom poslovnom okruženju i uz visoko-složene suvremene tehnologije radi u timovima stručnjaka. Pojedinac - inovator ne može biti danas toliko uspješan kao dobro vođeni, određenom cilju usmereni stručni tim koji djeluje prema precizno utvrđenim unaprijed dogovorenim koracima.

 

"Djelatnike se potiče da razmišljaju kreativno, razmišljaju o problemima koje ih muče u svakodnevnom radu te prijavljuju ideje na korporacijskom intranetu", kaže dr. sc. Darko Huljenić pokretač sustava. Svaku prijavljenu ideju autor mora u kratko obrazložiti uz navođenje tehničkih i poslovnih aspekata primjene ideje. Poželjna je i procjena troška implementacije te financijske dobiti od primjene ideje.

Grupa za upravljanje inovacijama predvođena Krešimirom Brebrićem analizira sve prijavljene ideje i daje prijedloge za dalje postupanje. U slučaju da autor nije dao dovoljno informacija potrebnih za kvalitetnu analizu ideje može se zatražiti dorada prijedloga ideje.

 

Sljedeći korak u razmatranju prijedloga je nadzorna grupa koja donosi konačnu odluku o sudbini ideje na osnovi prijedloga Grupe za upravljanje inovacijama. Tako ideja može biti osnovom patentnog prijedloga, ulaz za istraživački projekt (potencijalno proširenje suradnje sa sveučilištem) i izradu prototipa, prijedlog novog produkta, dok se neki prijedlozi arhiviraju.

 

Bitno je spomenuti da se od svih ideja ne očekuju revolucionarni prijedlozi, već su i prijedlozi za mala poboljšanja svakodnevnog posla dobro došli.


Prema korporacijskoj direktivi, svi djelatnici koji prijave ideju nagrađuju se simboličnom nagradom, a svi autori ideja koje predstavljaju veći potencijal imaju osnove za patentnu prijavu, prijedlog su za novi istraživački projekt ili prototipiranje nagrađuju se i propisanim novčanim iznosima.

 

Kada se osvrnemo na protekle godine u kojima je sustav funkcionirao moramo reći da smo zadovoljni i brojem, a zadnjih godina i kvalitetom prijavljenih ideja. Ovogodišnje poboljšanje procesa i web aplikacije još su jedan korak prema postizanju kvalitetnog sustava za upravljanje inovacijama te podizanju inovativnosti kompanije.

 

Dr. Saša Dešić