Search
Hrvatska
Upoznajmo znakove na ambalaži 
Ni proizvođačima nije lako

Možda ste vi kao potrošač zbunjeni, ali ni proizvođačima nije lako sa znakovima na ambalaži jer ne raspolažu s jasnim tumačenjima pojedinih znakova, kao ni uputama koje znakove kada staviti na ambalažu.

 

Od kada je nedavno donijet Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu1) i neplanirano sam postala aktivni skupljač prazne ambalaže. Ukućani sve češće pitaju kada će "to", otići u reciklažno dvorište. Očito, tema ambalaže i ambalažnog otpada zainteresirala je na razne načine mnoge, a odgovarajući na pitanja i sama dalje učim.


Pravilnik1) sadrži manje zahtjeva na oznake na ambalaži od EU direktive3), a znakovi za povratnu ambalažu i recikliranje su krivo prikazani, tako da očekujemo ispravak Pravilnika1).


Za početak, zanimljiv znak iz neplanirane zbirke. 


Znak upozorava potrošača da pročita sastav sadržaja u ambalaži. Za svaku pohvalu, samo što nije primijenjen i onaj dio Direktive3) koji govori o laganoj čitljivosti. Tekst je pisan vrlo sitnim slovima i sadrži niz stručnih naziva.


Ovaj domaći proizvođač vjeruje u zdravorazumski pristup potrošača. Smatra da nije potrebna oznaka materijala jer će potrošač shvatiti da u ruci drži papirnatu kutiju. Znak Zelena točka i tako u Hrvatskoj ne znači ništa.


Ovaj domaći proizvođač vjeruje u zdravorazumski pristup potrošača. Smatra da nije potrebna oznaka materijala jer će potrošač shvatiti da u ruci drži papirnatu kutiju. Znak Zelena točka i tako u Hrvatskoj ne znači ništa.


Proizvođač poručuje potrošaču da je kutija izrađena od 72% starog papira. Savjestan potrošač bi trebao shvatiti i da kutija koju drži u ruci treba završiti u starom papiru.


Znatiželjni mogu ovaj znak vidjeti na stranici www.mzopu.hr u elektronskoj verziji Pravilnika1), dok je u Narodnim novinama objavljen krivi znak. Proizvođač je oznaku materijala PAP 21 stavio unutar kruga želeći naglasiti da se ambalaža može reciklirati, a neki tvrde da je od recikliranog papira.


Ovaj strani proizvođač je na papirnatu naljepnicu koja obavija aluminijsku limenku stavio oznaku ALU bez brojčane oznake materijala. Pravilnikom ovakve situacije nisu riješene i očito su potrebne dodatne upute za stavljanje oznaka, posebno kada se radi o kombinaciji materijala. Jasno je da će svaki savjestan potrošač, naljepnicu staviti u otpadni papir, a limenku među aluminijski otpad.


Još jedan znak koji često možemo naći na kartonskim kutijama koje dolaze iz Njemačke. Znak RESY se smije koristiti isključivo u kombinaciji s brojem koji predstavlja identifikaciju proizvođača ili uvoznika koji su sklopili ugovor s RESY organizacijom za gospodarenje s papirnatom i kartonskom ambalažom na području Njemačke.


Prema Pravilniku o označavanju i obilježavanju otrova koji se stavljaju u promet 6), znakom za nadražujuće djelovanje (Xi) i simbolom označuju se otrovi koji trenutačnim, produženim ili ponovljenim dodirom s kožom ili sluznicom izazivaju upale.


U prvom članku Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu1) stoji da se njegove odredbe ne odnose na gospodarenje otpadom od opasnih tvari. Ipak, u kasnijim člancima, Pravilnik propisuje da je proizvođač dužan na primjeren način na prodajnom mjestu obavještavati prodavatelja i potrošača o bitnim svojstvima proizvoda i ambalaže glede opasnih i onečišćujućih tvari koje oni sadrže te o načinu postupanja s proizvodom i ambalažom kada postanu otpad. U ovom slučaju oznaka "Nadražujuće" odnosi se na sredstvo za strojno pranje suđa i upozorava potrošača kako s njime postupati, a ne odnosi se na kartonsku kutiju.


Vjerujem da će, svim oznakama usprkos, razuman potrošač ovu čistu kartonsku kutiju odložiti u kontejner za stari papir.


Znak "Prijatelj okoliša" našla sam na kartonskoj kutiji za jaja. Znak jamči potrošaču da je taj proizvod manje štetan za okoliš u usporedbi sa srodnim ili sličnim proizvodima. Znak zaštite okoliša, dodjeljuje se na osnovi utvrđenih kriterija, uz sudjelovanje stručnjaka i javnosti prema precizno utvrđenom postupku, vidjeti Pravilnik o znaku zaštite okoliša 7).

Priredila: D. Bačun

IZVORI
  1. Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, NN 97/2005
  2. Direktiva o električnom i elektroničkom otpadu, Directive 2002/96/EC on Waste from Electrical and Electronic Equipment (WEEE direktiva),
  3. Direktiva o ambalaži i ambalažnom otpadu,
    Directive 94/62/EC on Ppackaging and Packaging Waste
  4. Odluka o sustavu identifikacije ambalažnih materijala (materijala za pakiranje), Decision 97/129/EC on the identification system for packaging materials
  5. ISO 1043-n Simboli i skraćenice za materijale
  6. Pravilnik o označavanju i obilježavanju otrova koji se stavljaju u promet,
        NN 47/1999
  7. Pravilnik o znaku zaštite okoliša, NN 64/1996

 

Pregled web adresa:

 

www.mzopu.hr


http://www.resy.de/