Search
Hrvatska
IAESTE – The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience 
Obogaćivanje znanja i iskustava radom u inozemstvu

Kao odgovorni član šire zajednice Ericsson Nikola Tesla podržava mnogo društveno korisnih inicijativa. Dobra suradnja s hrvatskim ogrankom IAESTE organizacije (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), koja je dio takve poslovne orijentacije, donosi barem dvije važne koristi: odabranim stranim studentima omogućavamo da steknu kvalitetna iskustva rada u hi-tech kompaniji, a osiguravajući praksu mladim potencijalima iz svijeta u svojoj radnoj sredini povremeno u kompaniju dovodimo motivirane obrazovane pripravnike … takve kakav je Thomas Fredriksson iz Švedske koji je u Ericssonu Nikoli Tesli radio tijekom ovogodišnjih ljetnih mjeseci.

 

Međunarodna IAESTE organizacija, djelujući kao posrednik u kulturološkom bogaćenju studenata iz cijeloga svijeta, ali i sredina u kojima im osigurava praksu, budućim mladim profesionalcima i lokalnim kompanijama omogućuje da uče jedni od drugih. Hrvatski ogranak IAESTE organizacije djeluje od 1952. kada se Zagrebačko sveučilište pridružilo toj vrijednoj međunarodnoj inicijativi. S obzirom na to da je kao članica globalno prisutne Ericssonove grupe naša kompanija ujedno i članica šire međunarodne poslovne zajednice, Ericsson Nikola Tesla već nekoliko godina praksu osigurava studentima iz raznih zemalja svijeta. Prošle godine kompaniji je hrvatski IAESTE ogranak odao i posebno priznanje za podršku u djelovanju.

 

Kontakt osoba prema organizaciji IAESTE Hrvatska je Robert Lakovnik, menadžer za kompetencije iz jedinice za Upravljanje ljudskim potencijalima, pravne poslove i organizaciju, koji komentira:
"IAESTE ima za cilj djelovati kao posrednik u međunarodnom programu razmjene pripravnika, studenata na tehničkim fakultetima koji su članovi te organizacije kako bi im se omogućilo stjecanje iskustava, profesionalni razvoj te kako bi se među mladim naraštajima te u akademskim zajednicama i poslovnom svijetu promoviralo razumijevanje različitih svjetskih kultura. Ericsson Nikola Tesla kao kompanija znanja rado i s ponosom sudjeluje u tom međunarodnom programu te obostrano korisno gostoprimstvo nudi studentima s tehničkih fakulteta iz cijeloga svijeta."

Thomas

Thomas Fredriksson koji studira na Umea sveučilištu smještenom nekoliko kilometara sjeverno od Stockholma boravio je na radu u našoj kompaniji tijekom ovoga ljeta jedan je u nizu stranih studenata kojima je praksu u sklopu programa IAESTE organizacije osigurala naša kompanija.

 

"Prije završne godine studija pomislio sam kako bi bilo dobro ljeto iskoristiti za stjecanje kratkoga međunarodnog radnog iskustva. Bio sam veoma zadovoljan kada se ispostavilo da imam priliku raditi u Ericssonu u Hrvatskoj. S obzirom na to da studiram elektroniku kao glavni predmet u kombinaciji s računarstvom zapravo se nadam da ću se po završetku studija zaposliti u Ericssonu u Švedskoj. Činjenica da sam nekoliko tjedana proveo radeći u jednoj od Ericssonovih lokalnih kompanija u tom mi naumu može itekako pomoći. U Ericssonu Nikoli Tesli sam puno naučio te sam stekao nekoliko dobrih prijatelja, i u kompaniji i izvan nje. Odluku o dolasku u Hrvatsku preko IAESTE smatram jednom od najpametnijih dosada te ću ovo iskustvo pamtiti kao jedno od najvrjednijih u mom životu."

 

Naučiti nešto o tomu kako djeluje suvremena kompanija te stjecanje prijatelja u stranoj zemlji samo su dvije od mnogobrojnih drugih koristi koje svojim članovima osigurava organizacija IAESTE. Thomas je očigledno uživao u ove obje pogodnosti: "U Ericssonu Nikoli Tesli dodijeljeni su mi poslovi na konkretnom trenutačnom projektu te sam bio veoma ponosan na to što svojim radom mogu pridonijeti procesu koji se odvija u stvarnom poslovnom okruženju. Uspoređujući Ericsson Nikolu Teslu i neke švedske kompanije u kojima sam prethodno radio primijetio sam da su u hrvatskoj kompaniji ljudi svjesniji svoje stručnosti i vrhunskih znanja."

 

Thomas je za vrijeme boravka na praksi u Ericssonu Nikoli Tesli bio dodijeljen Istraživačkoj jedinici u ETK Institutu za telekomunikacije te je tako bio u poziciji da sudjeluje u radu jednoga od izvora Ericssonove suvremene tehnologije. Za njega je to bio svijet novih profesionalnih izazova. Nadamo se da će se za desetak godina, kada Thomas bude, kako je sam rekao, "negdje između vrhunskoga stručnjaka i menadžera u telekomunikacijama" barem neka od iskustava stečenih u Ericssonu Nikoli Tesli pokazati korisnim.


J. Lončar