Search
Hrvatska
Tržište kapitala 
Indeksi hrvatskoga dioničkog tržišta

Postoji način na koji možemo vrlo jednostavno ustanoviti kako je tržište "disalo" određenog dana. Ne trebamo proučavati kretanje cijene svake pojedine dionice i onda donositi zaključke o općoj atmosferi na tržištu. Dovoljno je pogledati burzovni indeks i saznat ćemo jesu li cijene dionice taj dan rasle, padale ili su ostale na razini gdje su bile i prethodnog dana.

 

Burzovni indeks skup je pomno odabranih vrijednosnih papira koji predstavljanju čitavo tržište. Vrijednosni se papiri izabiru prema kriterijima likvidnosti i tržišne kapitalizacije pa u burzovni indeks ulaze veća društva čijim se dionicama učestalo trguje. Neke burze imaju po nekoliko indeksa, a isto tako ne mora indeks nužno biti vezan uz jednu burzu, već je bit u onome što indeks mjeri, tj. od kojih se vrijednosnih papira sastoji.


Burzovni indeks se najčešće upotrebljava za mjerenje uspješnosti određenog investitora i njegovog skupa dionica. Primjerice, ako je indeks hrvatskih dionica tijekom nekog razdoblja rastao 10%, a vi ste kao investitor na tom istom tržištu povećali vrijednost svojih dionica za 15%, tada ste "pobijedili" tržište za točno određeni postotak. Praćenjem indeksa moguće je kvalitetnije odlučivati o vlastitim potezima na tržištu i kod kupnje i kod prodaje. Kada tržište kapitala naraste do neke razine i trend se promjeni, a indeks padne za određeni postotak, obično i većina dionica s tog tržišta prati taj smjer kretanja.


Poznatiji indeksi su Standard & Poor's 500, NYSE Index, FT-Stock Exchange 100-Share Index, DAX Deutsche Aktienindex i Nikkei Stock Average. Kretanje cijena na Zagrebačkoj burzi oslikava burzovni indeks CROBEX (Croatian Bourse Equity Indeks), a na Varaždinskoj burzi VIN (Varaždinski indeks).
U sastavu CROBEXA trenutačno se nalaze dionice 25 tvrtki među kojima su Adris Grupa, Arenaturist, Dalekovod, Franck, Istraturist, Končar, Kraš, PBZ, Podravka, Pliva, te Atlanska, Tankerska i Uljanik plovidba. VIN indeks čine dionice 21 tvrtke, uključujući i dionicu  Ericssona Nikole Tesle, čija težina u indeksu iznosi 19,33% (utvrđeno na dan posljednje revizije indeksa 14. rujna 2006. godine).


Uz službene indekse dviju hrvatskih burzi kreiran je i treći, CROEMI (Croatian Equity Market Indeks), kao mjera kretanja na objema burzama. Prvenstveno je namijenjen institucionalnim investitorima te mjeri uspješnost njihovih ulaganja u dionice hrvatskih izdavatelja. Indeks je određen na temelju tržišne kapitalizacije slobodnoga kretanja (free float) najlikvidnijih dionica, pri čemu je maksimalna težina pojedine dionice ograničena na 15%. Sve dionice prolaze kroz analizu likvidnosti u cilju pronalaska onih najzanimljivijih za investitore, a u izbor za konstruiranje indeksa ulaze one dionice hrvatskih poduzeća kojima se trgovalo najmanje 75% trgovinskih dana unutar promatranog razdoblja. Težina dionice Ericssona Nikole Tesle u CROEMI indeksu iznosi 11,8%.

Rezultati ulaganja u dionice u 2006. godini

Tijekom ove godine nastavljen je višegodišnji pozitivni burzovni trend unatoč slabijem interesu stranih investicijskih fondova za ulaganje u hrvatske dionice. Glavni razlog rasta tržišta je najava preuzimanja Plive. Kapital koji se oslobodio prodajom dionica Plive, odnosno očekivanje priljeva kapitala koji će se tek osloboditi nakon dovršenja preuzimanja, snažno je podigao cijene gotovo svih dionica, pri čemu su mnoge dionice narasle do novih rekorda. CROBEX je u prvih osam mjeseci porastao više od 55%, dok je burzovni promet 50,4% nadmašio ukupni promet ostvaren na Zagrebačkoj burzi u cijeloj prošloj godini. U istom razdoblju VIN indeks ojačao je 40,7%, dok je CROEMI zabilježio porast od 43,8%.

 

O. Gjenero