Search
Hrvatska
Govorna komunikacija između različitih sustava  
IP zove LB
U laboratoriju Centra za razvoj kompetencija u Ericssonu Nikoli Tesli ostvarena je glasovna komunikacija između IP telefona i jedne od najstarijih vrsta telefona - LB telefona, preko sustava MD110 / BusinessPhone. Ova demonstracija pokazala je da novi Ericssonovi sustavi odlično podržavaju sve dosadašnje terminale te veze s postojećim mrežama.
Danas su prisutna dva osnovna stremljenja u poslovnim komunikacijama: uvođenje IP telefonije i mobilnih funkcija. Tema ovog članka temelji se na IP telefoniji u sustavu MD110, ali ipak treba nešto reći o mobilnosti. Ne radi se nužno o komuniciranju u pokretu, već o tome da korisnici imaju mogućnost glasovne komunikacije gdje god se našli, kada to zažele i s terminalom koji im je pri ruci. Mnogima je to poznato – koriste se poslovni bežični telefoni (tzv. DECT telefoni) i na radnome mjestu i u pokretu unutar kompanije ili negdje drugdje u mirovanju: u restoranu, kantini ili na sastanku.
Što je IP telefonija? Kao prvo, temelji se na VoIP tehnologiji (Voice over IP), prijenosu govora uz pomoć Internet protokola; a kao drugo, za prijenos govora se koristi podatkovna mreža, po kojoj se govor prenosi u obliku paketa, kao i svi drugi podaci. Uvođenjem IP telefonije pojavljuju se i nove vrste telefona – to su IP telefoni, izgledom kao i dosadašnji uređaji te IP softverski telefoni, osobna računala opremljena za govornu komunikaciju.
Prošlost i sadašnjost u vezi

LB telefon predstavlja induktorski telefon kakav se koristio u najranijim počecima telefonije, a danas se još rijetko susreće, uglavnom u posebnim sustavima veza. Taj je telefon preteča današnjih modernih telefona, a IP predstavlja njihovu najmoderniju inačicu. U tom smislu, ova je veza posebno zanimljiva jer predstavlja funkcijski uspješan most između dva udaljena vremena u povijesti komunikacija.
Na listi proizvoda i usluga Ericssona Nikole Tesle nalaze se dva poslovna sustava u koje je uvedena IP telefonija: MD110 i BusinessPhone. Njihova je osnovna značajka da i dalje podržavaju sve tradicionalne govorne terminale: analogne, digitalne i poslovne bežične terminale te veze s postojećim mrežama, omogućujući i njihovo povezivanje s novim IP terminalima. Ova demonstracija ostvarena u našem Centru za razvoj kompetencija zorno nam je potvrdila kako se novi sustavi mogu uključiti u postojeće mreže te rade i sa tako starim terminalima poput LB telefona.
S. Kalman