Search
Hrvatska
Marketinško-prezentacijske aktivnosti ETK na crnogorskom tržištu 
Ukratko: Nastavljamo!

INFOFEST je i dalje manifestacija značajne, ali još uvijek uglavnom potencijalne energije za razumijevanje globalnih trendova i kreiranje jasnije slike o stanju gospodarstva na ovim područjima.


Pod sloganom "Nastavljamo!" održan je u Budvi u posljednjim danima rujna 12. Festival informatičkih dostignuća INFOFEST. U tu se poruku uklopio i nastup kompanije Ericsson Nikola Tesla, koja je 5. put zaredom sudjelovala na toj međunarodnoj manifestaciji.

 

Naša je kompanija nastavila s tradicijom kompanijskih prezentacija na najvišoj razini pa je tako naš nastup u Kongresnoj dvorani otpočeo prezentacijom Gordane Kovačević na temu "Lokalni doprinos globalnim razvojnim procesima". Dojam je upotpunio Boris Drilo, voditelj regionalnog IMS (IP Multimedia Subsystem) projekta predstavivši publici IP višemedijski podsustav te EMO (Ericsson Mobile Organizer). Zgusnute marketinško prezentacijske aktivnosti ETK na crnogorskom tržištu zaokružio je i nastup Željka Popovića, menadžera za strateška rješenja, na ENPM-u 2005. (European Network Planning Meeting), održanom istoga dana u tek desetak kilometara udaljenom Pržnom.

Lokalni doprinos globalnom razvoju

Gordana Kovačević je primjerom Ericssona Nikole Tesle pojasnila prednosti poslovanja unutar velike svjetske korporacije, naglašavajući značaj njegovanja kulture inovacija i suradnju sa znanstvenom zajednicom. Govorila je o doprinosu kompanije optimizaciji prve globalne 3G mreže, njenoj vodećoj ulozi u projektu za razvoj SIP protokola te kompanijinim rješenjima za informatizaciju sustava primarne zdravstvene zaštite. Posebno je izdvojila sudjelovanje naših stručnjaka u osmišljavanju naprednih koncepata i prototipova zasnovanih na IMS platformi, koja predstavlja ključnu tehnologiju za migraciju tradicionalnih monolitnih arhitektura mobilnih i fiksnih telekomunikacijskih mreža prema naprednim konvegentnim "softswitch" rješenjima.


Nakon upoznavanja s IMS-om, kao vizijom mreže budućnosti, slušatelji su u logičnom slijedu saznali nešto više i o komparativnim prednostima EMO-a, Ericssonovog rješenja koje korisnicima omogućava upotrebu funkcija mobilnog organizera, uključujući standardnu MS elektroničku poštu i kalendar. Očekivano, u filmskom dijelu prezentacije, čuo se i smijeh iz publike kao najjasniji odgovor na "bodjikavu", ali marketinški fotogeničnu priču iz scenarija. Sudionici, koji su s najviše pažnje pratili izlaganje i ujedno bili najbrži u prijavljivanju za točan su odgovor dobili prigodne poklone u nagradnoj igri.

ETK na ENPM 2005

Značajna prisutnost Ericssonovih komunikacijskih rješenja na crnogorskom je tržištu i dodatno naglašena sudjelovanjem ETK na Europskoj konferenciji posvećenoj mrežnom planiranju (ENPM 2005). Organizator, Telekom Crne Gore među pozvane je prezentacije uvrstio i Ericssonov koncept migracije fiksne prema all-IP mreži. Oko 120 predstavnika operatora iz cijele Europe pokazalo je veliko zanimanje za sadržaj prezentacije, koji je ujedno objavljen i na webu.


Malobrojnoj, ali u stručnom i marketinškom smislu vrlo signifikantnoj ekipi pridružili su se Jagoda Carić, KAM za BiH i Crnu Goru te Afriku i nova tržišta, Davor Rogić kao "desna ruka" na bosanskohercegovačkom i crnogorskom tržištu te Snježana Bahtijari, direktorica Kompanijskih komunikacija. Kratki boravak predsjednice te nekoliko top menadžera i stručnjaka ETK u Budvi iskorišten je i za medijske aktivnosti te za unaprjeđenje kontakata s najznačajnijim tamošnjim kupcima.

INFOFEST live

Između raznorodnih, istodobnih aktivnosti (ne)praktično predviđenih satnicom INFOFEST-a istaknimo još i međunarodnu konferenciju na temu liberalizacije telekomunikacijskog tržišta u organizaciji Agencije za telekomunikacije Crne Gore. Izlaganja su privukla pozornost brojnih gledatelja. Jedno od uspješnijih svakako je bilo i izlaganje Kreše Antonovića, načelnika Odjela telekomunikacija u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka RH, koji je radi što učinkovitijeg prenošenja hrvatskih iskustava sažeo bitne činjenice o telekomunikacijskom zakonodavstvu i liberalizaciji tržišta RH.


Ovogodišnji će skup ostati zapamćen i po mogućnosti da zainteresirani program ovog festivala prate on-line na Internetu. Organizator je, naime, s jednim od proizvođača IP video sustava dogovorio instalaciju IP kamera koje su omogućile praćenje različitih sadržaja INFOFEST-a putem Interneta i onima koji nisu bili neposredno prisutni. Spomenuti live program upotpunjen je i postavljanjem bežične lokalne mreže s pristupnim točkama prema standardu koji omogućava pristup svima, bez posebne autorizacije i s automatskim podešavanjem parametara.


Time je ispunjena još jedna u nizu namjera kojima organizator pokušava održati programski renome Festivala i dokazati da je, uz obogaćivanje sadržaja, INFOFEST svake godine sve kvalitetniji. Međutim, iako je nedvojbeno zamišljen kao prilika da se sudionici informiraju o domaćim i multinacionalnim kompanijama u sferi komunikacija i informatike, novim projektima i očekivanoj dinamici razvoja, činjenica je da se dobar dio sudionika nije zapravo odlučio preferira li turističku ili hi-tech ponudu festivala. Ne treba se tome čuditi, iako je Vlada Republike Crne Gore još 1993. godine proglasila INFOFEST manifestacijom posebnog republičkog značaja, jer od sličnih "bolesti" pate danas mnoga istovrsna događanja. Svojom podrškom Festivalu su ipak tamošnja najviša državna tijela naglasila značaj uloge (tele)komunikacija i informatike u stvaranju novih poslovnih mogućnosti suvremenoga gospodarstava.

 

J. Glavaš