Search
Hrvatska
Surađujemo sa srcem 
Zajedništvo u regiji i u svijetu telekomunikacija

BH Telecom danas raspolaže jednom od najsuvremenijih telekomunikacijskih mreža u regiji.

 

Generalni direktor BH Telecoma, Hamdo Katica boravio je 22. rujna u Ericssonu Nikoli Tesli te se u toj prigodi susreo s Gordanom Kovačević i drugim menadžerima kompanije. U intervjuu za "Komunikacije" on iznosi pojedinosti o trenutačnim aktivnostima BH Telecoma, poziciji toga operatora u Bosni i Hercegovini te suradnji s Ericssonom Nikolom Teslom.

 

- Na čemu se temelji snažni rast poslovanja BH Telecoma, očit u zadnjih nekoliko godina?
- Kao simbolični i prijelomni trenutak u poslovanju BH Telecoma spomenuo bih 5. rujna 1993. godine kada je prvi put iskorišten međunarodni pozivni kod za Bosnu i Hercegovinu - 387. Danas taj dan obilježavamo kao Dan BH Telecoma. Od tada su stvari krenule nabolje, sredstva od naplate usluga od naših korisnika te naplate od drugih operatora koji su koristili naše resurse počela su stizati. Veoma brzo i jednostavno smo se oslobodili starih transmisijskih sustava, uspostavili smo nove radio-relejne veze i veze preko optičkoga kabela te smo u veoma kratkom roku izgradili jednu od najsuvremenijih telekomunikacijskih mreža u regiji. Bilo je to doba u kojemu smo stasali kao solidna kompanija, odvojili se od sustava Pošta u Bosni i Hercegovini i oformili Javno poduzeće BH Telecom koje je u ožujku prošle godine registrirano kao dioničko društvo. Putem javnoga natječaja 10% kompanijinoga kapitala tada je stavljeno na raspolaganje malim dioničarima. Trenutačno pokrivamo 50% našega domaćega tržišta u sva tri poslovna segmenta - fiksnoj i mobilnoj telefoniji te Internetu. Stalno tražimo nove mogućnosti unaprjeđenja poslovanja jer je konkurencija oštra.

 

- U kojoj je mjeri suradnja s Ericssonom Nikolom Teslom podržala poslovni rast BH Telecoma?
- U našem poslovnom rastu suradnja s Ericssonom, odnosno, Ericssonom Nikolom Teslom, je veoma važna, posebno kada je riječ o usavršavanju kompetencija naših stručnjaka koje zahtijevaju nove tehnologije. Uz Ericssonovu tehnološku podršku ne moramo sami istraživati moguće pravce razvoja. Zajedničkim iznalaženjem mogućnosti nadogradnje naših sustava tijekom prezentacija, susreta, razmjena ideja uzajamno stvaramo preduvjete za poslovni rast. Naš odnos nadilazi puku razmjenu novca za uslugu. U svijetu telekomunikacija oprema i usluge ne nabavljaju se kao, primjerice, kruh kojega uzmete s police, treba dobro razmisliti o dugoročnom uklapanju novih rješenja u postojeću infrastrukturu. U tom smislu suradnja s Ericssonom Nikolom Teslom je veoma korisna.

 

- Tko su BH Telecomovi pretplatnici?
- Moram prvo naglasiti da, nažalost, u Bosni i Hercegovini nismo još dosegli razine penetracije komunikacijskih usluga u značajnijim postocima. Zemlja se još bori s posljedicama rata te tek treba osnažiti naše gospodarstvo i unaprijediti životni standard, što je preduvjet za zamah komunikacija. BH Telecom stoga nastoji djelovati kao poslovni partner koji potiče razvoj bosanskohercegovačkoga gospodarstva. I osobno, svojim utjecajem nastojim učiniti sve kako bi veliki poslovni sustavi bili uspješni jer bez toga neće biti niti malih poslovnih sustava. Djelujemo i kao društveno odgovorni poduzetnik koji potiče internetizaciju zemlje. U skladu s tom strategijom smo u povodu ovogodišnjega Dana BH Telecoma donirali po pet računala za 35 osnovnih i srednjih škola. Takvim akcijama "stvaramo" nove korisnike i potičemo razvoj telekomunikacijskoga tržišta u cjelini.
BH Telecom trenutačno raspolaže s oko 550 tisuća aktivnih priključaka na fiksnoj mreži, a instaliranih je oko 700 tisuća. Imamo i otprilike 900 tisuća mobilnih pretplatnika od kojih je oko 100 tisuća u postpaid sustavu tarifiranja. U svibnju ove godine instalirali smo i GPRS sustav utemeljen na Ericsonovoj tehnologiji. Do sada imamo već 66 tisuća GPRS korisnika, što je za tako kratko vrijeme upravo nevjerojatan broj. U toj situaciji sam bio ugodno iznenađen i sposobnošću BH Telecoma da brzo udovolji tako velikoj potrebi na tržištu. Imamo i 60 tisuća korisnika Internet usluga. U tom poslovnom segmentu se borimo s najjačom konkurencijom; na tržištu trenutačno djeluje oko 60 isporučitelja Internet usluga.

 

- Kakvom tržišnom strategijom se rukovodi BH Telecom?
- Mi smo svjesni da nismo jedini na bosanskohercegovačkom tržištu i da na zahtjeve tržišta moramo odgovarati što brže i kvalitetnije. Moram dodati da nam je zakonska regulativa u tomu često ograničavajući faktor. Mehanizmi odvijanja poslovnoga procesa su često usporeni jer su i procesi koje predviđaju postojeći zakoni, kao što su Zakon o javnim poduzećima i Zakon o javnoj nabavi, spori. Uz kvalitetniju regulativu naša reakcija na komunikacijske potrebe na tržištu bile bi brže.

 

- Kako kao korisnik suvremenih komunikacijskih mogućnosti gledate na današnji svijet konvergiranih informatičko-komunikacijskih tehnologija?
- Danas su komunikacijske mogućnosti važan sastavni dio poslovnoga i privatnoga života. Iskreno, više ne znam kako sam prije bez svega toga mogao živjeti i raditi. Uz suvremene komunikacijske mogućnosti naš životni i poslovni standard je bitno poboljšan, a mogućnosti za daljnja poboljšanja su zapravo danas nesagledive. Eto, ovaj posjet Ericssonu Nikoli Tesli iskoristio sam i za susret s Ivicom Mudrinićem, predsjednikom Uprave T-HT-a, u prisustvu Stipe Prlića, generalnoga direktora HT-a Mostar i Božidara Kalmete, hrvatskoga ministra mora, turizma, prometa i razvitka te Branka Vukelića, hrvatskoga ministra gospodarstva, rada i poduzetništva, tijekom kojega smo potpisali Sporazum o suradnji BH Telecoma, T-HT-a i HT-a Mostar. Jedan od projekata u sklopu Sporazuma tiče se očuvanja kulturnih baština Bosne i Hercegovine te Hrvatske u novim, elektroničkim medijima. Riječ je o projektu kojim dokazujemo kako telekomunikacijski operatori danas nisu orijentirani samo na stvaranje profita, već se trude stvoriti i uvjete za kvalitetnije življenje. Suradnja operatora u regiji pri tomu je veoma važna jer smo, u pozitivnom smislu, "osuđeni" na zajedništvo u regiji i u svijetu telekomunikacija.


J. Lončar