Search
Hrvatska
Rezultati sistematskih pregleda zaposlenika u kompaniji  
Za zdravlje smo odgovorni sami

U organizaciji službe Zaštite na radu i zaštite zdravlja (ETK/LZ) koju vodi Gorana Lipnjak, održana je prezentacija rezultata sistematskih medicinskih pregleda zaposlenika u našoj kompaniji. Prezentaciju je održala liječnica u našoj kompanijskoj ambulanti, dr. Božena Kuk, a prisustvovali su joj svi zainteresirani zaposlenici.

 

Pozdravivši prisutne, Neva Duić, HR konzultant iz Upravljanja ljudskim potencijalima, organizacije i pravnih poslova naglasila je da status pacijenta ambulante u ETK nudi niz prednosti, jer su liječničke usluge koje se u njoj mogu dobiti daleko iznad standarda u javnosti. Između ostalih prednosti, briga o zdravstvenom stanju djelatnika naše kompanije ogleda se i u besplatnim sistematskim pregledima za sve zaposlenike, a oni se, ovisno o starosnoj dobi, obavljaju svake, svake druge ili svake treće godine.

 

Cilj sistematskih pregleda jest preventivno poboljšanje zdravlja, poboljšanje radne sposobnosti te zadovoljstvo u životu i radu, naglasila je dr. Kuk. Analizu rezultata sistematskih pregleda predočila je okupljenima po skupinama bolesti i stanja, u skladu s međunarodnom klasifikacijom, po dobnim skupinama, komparirajući ih s prethodnim rezultatima koji se u ETK detaljno prate od 1995. godine.

 

Prema dobivenim rezultatima može se reći da u zadnjih deset godina u kompaniji dominiraju tri skupine bolesti i stanja i to: bolesti mišićno-koštanoga sustava i vezivnog tkiva (22% do 31% svih dijagnoza i stanja); endokrine bolesti, bolesti prehrane i metabolizma (10% do 22% svih dijagnoza); te bolesti srca i krvnih žila koje su evidentno u korelaciji s porastom životnog standarda. Sve navedene bolesti i stanja su u porastu i prisutne su kod svih dobnih skupina djelatnika. Dapače, niti u kategoriji mladih zaposlenika nitko od pregledanih nije bez dijagnoze patološkog stanja ili bolesti, dok je kod djelatnika starijih od 50 godina konstatirano prosječno nešto više od 8 različitih dijagnoza.

 

U svom zaključku dr. Božena Kuk naglasila je da se u većini slučajeva pravodobnim otkrivanjem, odgovarajućom terapijom te promjenama u načinu življenja, značajno mogu smanjiti problemi i tegobe, parafrazirajući pri tome dr. J. Whitea, kardiologa s Harvarda "...da je srčana bolest prije 80. godine života naša osobna krivnja, a ne Božja volja ili prirodni zakon". Za slušatelje bio je dojmljiv podatak da su istraživanja na pripadnicima plemena Aboriđini pokazala kako su kod njih uočeni povećan krvni tlak, poremećen metabolizam lipida i glukoze samo šest tjedana nakon dolaska iz australske prašume u gradsku civilizaciju da bi sve te negativne promjene nestale nekoliko mjeseci po povratku u prirodnu sredinu.

 

To samo govori da zdravi način prehrane koji pridonosi kontroli tjelesne težine i stabilizaciji metabolizma lipida (kolesterola) i šećera u krvi, više kretanja i kontrola stresa moraju postati naš svakodnevni način života te da, bez obzira na brigu društva, sami moramo poduzeti mjere za poboljšanje vlastitog zdravstvenog stanja koristeći pri tom i uvjete koje nam osigurava kompanija.

 

D. Kobsa