- Može li novi čovjek mlađe generacije na čelu Fakulteta elektrotehnike i računarstva unijeti korijenite promjene u rad te visokoškolske ustanove?
- Jedan čovjek može tu učiniti veoma malo. Zajedno s prodekanima, prof. dr. sc. Mariom Cifrekom, odgovornim za nastavu, prof. dr. sc. Seadom Berberovićem, odgovornim za poslovanje te prof. dr. sc. Adrijanom Barićem, odgovornim za znanstveno-istraživački rad, nastojim u ovim vremenima promjena i prilagodbi hrvatskoga visokoškolskoga sustava Bolonjskoj deklaraciji postići maksimalni učinak, a tu su još i razni odbori čije mišljenje valja uvažiti i čije odluke u mnogočemu mogu kanalizirati rad Fakulteta. Radimo timski imajući na pameti stalno unaprjeđenje kvalitete nastave i prilagođavanje nastavnoga programa novim trendovima. Uvijek sam bio sklon favorizirati projekte čiji će rezultati biti primjenjivi u konkretnim situacijama te mislim da u svom radu moramo uvažavati okolnosti u kojima djelujemo. Recimo, trenutačni interes za računarstvo je daleko veći no interes za elektrotehniku, no mi na Fakultetu imamo više kadrova u ovom drugom području. To znači da su neki nastavnici puno više opterećeni od drugih, pa nam predstoji rad na usklađivanju trenutačnih potreba u nastavi s našom kadrovskom strukturom. I potrebe društva danas su drugačije - neke analize pokazuju da u Hrvatskoj na tisuću stanovnika imamo tek jednog IS/IT stručnjaka. Već u našem susjedstvu ta je brojka veća, a da i ne govorimo o zemljama zapadne Europe. Produkcijom kvalitetnih stručnjaka u ovom području FER može učiniti mnogo za razvoj hrvatskoga društva, no u toj namjeri treba pomoć privrednih organizacija, prvenstveno u sufinanciranju projekata usmjerenih u pravcu informatizacije Hrvatske. FER će uskoro krenuti s inicijativom za osnivanje svojevrsnoga tehnologijskoga parka koji bi bio smješten u blizini Fakulteta. Vjerujem da će mnoge ICT kompanije u zemlji u suradnji na ovom projektu naći svoj interes, pa i Ericsson Nikola Tesla.
- Koliko Vam je poznata dosadašnja suradnja FER-a s Ericssonom Nikolom Teslom i kako ju sagledavate?
- Znam da vaša kompanija već dugi niz godina uspješno surađuje s FER-om, no nekako je do sada to partnerstvo bilo uglavnom usmjereno na zajedničke projekte s našim Zavodom za telekomunikacije. Kako primjećujem i ETK se repozicionira kao ICT kompanija, dakle, nije isključivo isporučitelj telekomunikacijskih, već i informacijskih rješenja te sistemski integrator. To nam otvara širok prostor za nove oblike suradnje. Nadam se da će se uskoro ti potencijali početi i koristiti na obostranu korist.
- Kakva su prva iskustva FER-a s prilagodbama visokoškolskom sustavu utemeljenom na Bolonjskoj deklaraciji?
- FER se brzo prilagođava novom načinu rada. Neke stvari ne mogu se dogoditi preko noći. Ne bih se složio s onima koji tvrde da smo u usklađivanje s Bolonjskom deklaracijom krenuli prebrzo jer bi nas problemi koje danas rješavamo u hodu ionako dočekali. Bolonja nam je donijela barem dvije važne koristi. Prvo, svoje nazivlje i razine stručnosti u zanimanjima za koje obrazujemo mlade ljude uskladili smo s onim europskim, pa su već i tako kadrovi koje produciramo konkurentniji na europskom tržištu rada, što je za zemlju koja pretendira na pridruživanje EU važno. I drugo, svoj program studija primičemo sve bliže konkretnim potrebama tržišta rada, što je, opet, iznimno korisno za razvoj domaćega gospodarstva.
- Koji studenti su u današnjim okolnostima dobrodošli na FER?
- Oni najbolji. FER ima reputaciju obrazovne organizacije koja nudi visoku kvalitetu usluge. U skladu s tim i naša očekivanja od studenata su visoka. Za uzvrat nastojimo našim studentima osigurati poticajne uvjete za rad. Želimo da se već s ulaza vidi da smo suvremen fakultet na kojemu se studenti osjećaju ugodno i koji ih kvalitetno priprema za buduća zanimanja. Osjećamo da nam je to dužnost kao značajnog čimbenika razvoja naše šire zajednice.
J. Lončar