Search
Hrvatska
Priča 1. 
Znanjem u Europu

Znanje i poslovni uspjesi u području sistemske integracije i e-zdravstva bili su isključivi kriterij po kojemu je Ericsson Nikola Tesla postao sudionik MPOWER projekta.

U sklopu Okvirnog programa (Framework Programme) Europske komisije, usmjerene na razvijanje europske ekonomije utemeljene na znanju sredinom ove godine pokrenut projekt pod nazivom MPOWER. Riječ je o projektu sistemske integracije u području e-zdravstva, preciznije o definiranju informacijsko-komunikacijske platforme na kojoj će počivati inteligentno kućanstvo namijenjeno starijim osobama i osobama s poteškoćama u kognitivnim procesima. U projekt je, temeljem kompetencija u području sistemske integracije i e-zdravstva, uključen i Ericsson Nikola Tesla, koji se tako kao jedna od rijetkih domaćih organizacija već uključio u gospodarstvene i razvojne tokove Europske unije.


Članovi MPOWER projekta na sastanku u Norveškoj dogovorili su okvirne faze rada i zadaće pojedinih partnera u ovom poslu.

Predstavnik naše kompanije, odnosno korporacije Ericsson, u tom projektu je mr. sc. Miroslav Končar, stručnjak koji se već više godina dokazuje kao vrsni poznavatelj informacijsko-komunikacijskih mogućnosti u domeni e-zdravstva te je dopredsjednik globalno prepoznate udruge HL7 koja se bavi standardizacijom sustava i rješenja u tom području.


"To što je Ericsson Nikola Tesla dobio priliku sudjelovati u MPOWER projektu, koji se financira iz Okvirnih programa Europske komisije, iznimno je značajna pojedinost koja ukazuje kako su naše kompetencije prepoznate i cijenjene i izvan Hrvatske. S obzirom na to da još nismo punopravni član Europske unije naše znanje i uspjesi bili su isključivi kriterij po kojemu smo postali sudionici projekta. Rezultati koje smo postigli na domaćim projektima, posebno u sklopu informatizacije primarne zdravstvene zaštite, te prisutnost u internacionalnim normizacijskim udrugama poslužili su kao odskočna daska za mnoge druge aktivnosti i projekte na razini Europe. Naš rad unutar MPOWER projekta kretat će se na liniji onoga što smo i do sada radili u e-zdravstvu: integracija smart house i naprednih aplikacija za podršku starijoj populaciji i osobama koje boluju od kognitivnih oboljenja, gdje je naša primarna zadaća povezivanje lokalnih sustava koji prikupljaju podatke o stanju korisnika u napredne sustave, te integracija poslovnih i korisničkih informacijsko-komunikacijskih arhitektura i tehnologija," komentira M. Končar.


Nedavno je u Norveškoj u gradu Trondheimu održan sastanak grupe stručnjaka koji predstavljaju partnere udružene u ovaj projekt: Ericssona Nikole Tesle, Dimension Informatice (Španjolska), norveškog SINTEF instututa, Austrijskoga istraživačkoga centra (ARC), Ciparskoga sveučilišta, Medicinsko-istraživalačkog fakulteta u Krakowu, Poljska, zaklade Vestfold Mental Health Care Trust te španjolske kompanije TB-Solutions Advanced Technologies S.L.

Informacije iz prve ruke

Voditelj projekta Ole Martin Winnem iz SINTEF-a u toj je prigodi komentirao:
"MPOWER projekt ima za cilj osmisliti novu tehnologiju koja podržava koncept inteligentnoga doma za ljude s posebnim potrebama, preciznije starije osobe i osobe s poteškoćama u kognitivnim procesima, sa posebnim naglaskom na osobe koje pate od demencije. To je jedan od dva projekta Europske komisije kroz čije se financiranje nastoji povećati konkurentnost europske softverske industrije te razviti informacijsko-komunikacijske tehnologije namijenjene ovoj posebnoj grupi korisnika. MPOWER platforma temeljit će se na otvorenim standardima i tehnologiji, uz nastojanja da se osmisle međusobno poveziva rješenja."

Tržište informacijsko-komunikacijskih rješenja prilagođenih potrebama starijih građana u Europi sve je veće, s obzirom na trenutačna populacijska kretanja. Stoga će krajnji ishod MPOWER projekta nesumnjivo naići na velik interes korisnika. Potvrđuje to i razmišljanje Torhild Holte iz Norveškoga centra za istraživanje demencije:
"U projektu sudjelujemo kako bismo što više saznali o mogućnostima unaprjeđenja kvalitete života osoba koje pate od poremećaja demencije. U Norveškoj se broj stanovnika koji imaju više od šezdeset godina kontinuirano povećava, a i u idućim godinama očekuje se nastavak toga trenda. Slično je i u drugim europskim zemljama. Mnogi od naših starijih građana žive sami. Sve to isporučitelje informacijsko-komunikacijskih usluga stavlja pred nove izazove. Cilj nam je starijim osobama s problemima demencije i ograničenom sposobnošću kretanja uz korištenje novih informacijsko-komunikacijskih mogućnosti osigurati bolji životni standard. Priželjkujemo sustav koji će objedinjavati više različitih funkcionalnosti, kao što je elektronička pošta, glasovna komunikacija, kalendar i dnevnik. Veoma korisne za našu ciljanu grupu korisnika bile bi i funkcionalnosti kontrole temperature u prostoru te sigurnosti i zaštite. Da bismo ovako složenim zahtjevima udovoljili morali smo okupiti stručnjake iz više područja. Veoma se radujem sudjelovanju u ovom značajnom projektu i nadam se da će naš zajednički rad biti uspješan."

Predviđa se da će za realizaciju projekta biti potrebno 30 mjeseci, uz budžet od 3,9 milijuna eura od čega Europska komisija participira u iznosu od 2,35 milijuna eura. S obzirom na znatna financijska sredstva i, što je još značajnije, na širok spektar kompetencija i iskustava sudionika projekta za očekivati je da će on donijeti veoma zanimljive i korisne rezultate. Kompanija Ericsson Nikola Tesla koja se našla u ovoj "skupini hrabrih" potvrđuje kako se i u Hrvatskoj uz pridavanje pozornosti razvoju aktualnih i relevantnih znanja može stati uz bok najrazvijenijima. Preciznije, kompanija je dobila priliku da se i na najrazvijenijim europskim tržištima predstavi kao vrstan integrator sustava i kao pouzdani isporučitelj rješenja u e-zdravstvu. Tu je priliku sama zaradila kontinuirano ulažući u strateški razvoj kompetencija svojih zaposlenika.

J. Lončar