Search
Hrvatska
Iz svijeta legislative  
Osiguranje i gubitak izvornog računalnog koda

Predstavljamo još jedan slučaj koji potvrđuje da prilikom ugovaranja police osiguranja obje ugovorne strane moraju jako dobro definirati uključene, odnosno, isključene rizike.

 

Britanska kompanija Tektrol Ltd. bavi se dizajnom, razvojem i proizvodnjom uređaja za kontrolu potrošnje energije u industriji motora. Glavni joj je proizvod Powermiser koji se temelji na softveru. Izvorni kod tako važnog proizvoda Tektrol je spremio na čak 5 različitih mjesta: na dva razvojna računala u svom sjedištu, na prijenosno računalo predsjednika kompanije, na udaljeni kompjutor pod kontrolom druge kompanije i otisnut na papiru u svom sjedištu.

 

E, sad što je peh? U prosincu 2001. predsjednik kompanije primio je mail zaražen virusom koji je uništio kopiju izvornog koda na njegovom prijenosnom računalu. Uvjeren da računalo na izdvojenom mjestu nije zaraženo, s njega je na svoje računalo povukao kopiju izvornog koda i bio uvjeren da je kopija ponovno na njegovom računalu. Sljedeći mjesec, u siječnju 2002. provaljeno je u Tektrolovo sjedište. Uz ostalu opremu i inventar, ukradena su razvojna računala na kojima je bio izvorni kod, a čak i kopija otisnuta na papiru. Nakon toga je utvrđeno da je i kopija na izdvojenom računalu isto uništena zbog virusa i zbog toga nije bilo obnovljene kopije ni na prijenosnom računalu.

 

Tektrol se obratio svojem osiguravajućem društvu za naknadu štete zbog prekida poslovanja uzrokovanog s dva razloga, virusom i krađom. Osiguratelj se protivio odštetnom zahtjevu tvrdeći da polica osiguranja ne pokriva gubitke i oštećenja informacija na računalnim sistemima, a ni namjerno uništenje i oštećenje računalnih programa ili softvera, osim od strane zlonamjernih osoba. Tektrol je tvrdio da su baš zlonamjerne osobe poslale virus i provalile u njihovo sjedište te je stoga tražio i isplatu s police osiguranja.

 

Prvostupanjski sud je donio presudu u korist osiguravatelja jer osoba koja je poslala virus nije imala namjeru prouzročiti gubitak baš Tektrolu, a i provalnici nisu bili zlonamjerne osobe u smislu police osiguranja, koja pokriva samo fizički, a ne i elektronički gubitak.

 

Međutim, drugostupanjski sud je zauzeo upravo suprotan stav navodeći u obrazloženju svoje odluke da je osiguravatelj, ako je htio isključiti rizike na koje se pozivao odbijajući isplatu, to morao definirati nedvosmislenim i jasnim klauzulama u polici osiguranja.

 

mr. N. Fikeys Krmić