Search
Hrvatska
Naši kupci 
Hod po neutabanim stazama

VIPnet svojim korisnicima osigurava usluge koje idu ukorak s najsuvremenijim svjetskim trendovima

 

U siječnju ove godine VIPnet je svojim korisnicima ponudio prvu UMTS uslugu u Hrvatskoj - City Broadband te je tako, dosljedno svojemu imidžu predvodnika u ponudi suvremenih mobilnih komunikacijskih usluga u Hrvatskoj, otvorio novo poglavlje u telekomunikacijskom segmentu u našoj zemlji. U travnju 2005. VIPnet je uveo i drugu UMTS uslugu, popularnu video telefoniju. Voditelj VIPnetovoga tima stručnjaka koji je to omogućio bio je Toni Puljak, danas voditelj konceptualnog planiranja u odjelu za razvoj radio pristupne mreže (Radio Access Network Development).

 

- VIPnet je prvi u Hrvatskoj korisnicima omogućio UMTS. Kakav je osjećaj bio raditi na tom projektu?

- Raditi na UMTS projektu bio je veliki izazov, ali i veliko zadovoljstvo. VIPnet je formirao uži UMTS projektni tim negdje u ljeto 2002. godine. Već u to doba započeli smo s pripremanjem dokumentacije za sudjelovanje u natječaju za dodjelu UMTS koncesije jer smo očekivali da bi on mogao biti raspisan krajem te godine. Ja sam se UMTS timu pridružio početkom 2003., u vrijeme kada smo u suradnji s Ericssonom započeli s podizanjem prve hrvatske testne UMTS mreže te sam u početku bio zadužen za koordinaciju tehničkog dijela projekta. U svibnju 2003. je na toj testnoj mreži demonstriran prvi nacionalni i međunarodni video poziv. Kako je natječaj za UMTS licencu na kraju raspisan tek u lipnju 2004., i naš UMTS projekt je potrajao duže nego je bilo predviđeno. S vremenom je došlo i do kadrovskih promjena u UMTS timu te sam krajem 2003. dobio priliku preuzeti vođenje čitavog projekta. Rad na projektu zahuktao se nakon raspisivanja natječaja za licencu sredinom prošle godine. Bilo je to veoma stresno razdoblje. Trebalo je u kratkom roku pripremiti svu dokumentaciju za sudjelovanje u natječaju, a sama natječajna dokumentacija u nekim je stvarima bila prilično neprecizna. Krajem kolovoza 2004. u izmjenama i dopunama natječajne dokumentacije, objavljeno je da će postojećim GSM koncesionarima, u slučaju aplikacije za UMTS koncesiju, ona biti dodijeljena i bez sudjelovanja u natječajnom postupku. To je značilo da možemo krenuti u postupak izbora dobavljača UMTS opreme i prije listopada 2004. kada su službeno trebali biti obznanjeni dobitnici UMTS koncesije. Kako smo htjeli imati prvu komercijalnu UMTS mrežu u Hrvatskoj, proces izbora dobavljača opreme i sve ostale operativne faze projekta koje su uslijedile nastojali smo maksimalno skratiti. Na kraju sam imao čast biti na čelu tima koji je projekt doveo do kraja, što je za rezultat imalo puštanje u rad prve dvije komercijalne UMTS usluge u Hrvatskoj, City Broadbanda i video poziva, i 30% populacijske pokrivenosti VIPnetovim UMTS signalom daleko prije nego što to propisuju koncesijski uvjeti.

 

- Kako komentirate suradnju s Ericssonom u UMTS segmentu?

- VIPnet je s komercijalnim radom UMTS mreže započeo u veoma kratkom roku, 18. siječnja ove godine, točno 3 mjeseca nakon dodjele UMTS koncesije i mjesec dana nakon potpisivanja koncesijskog ugovora. Sve to ne bi bilo moguće bez jake podrške Ericssona kao dobavljača opreme za kompletan radio dio UMTS mreže te temeljnu paketnu mrežu. Tu posebno moram pohvaliti lokalnu Ericssonovu organizaciju, i to iz dva razloga. Prvo, zbog jakih kompetencija lokalnih ljudi i fleksibilnosti u zadovoljavanju naših nekad poprilično kompleksnih zahtjeva. Drugo, zato što su nam omogućili da sve ugovorne obaveze s Ericssonom riješimo kroz lokalni ugovor s ETK, što je značajno ubrzalo vrijeme isporuke opreme i različitih servisa.

 

- Tko se danas služi VIPnetovim UMTS uslugama?

- Valja ovdje naglasiti kako je VIPnet i prije puštanja u rad svojega UMTS sustava svojim korisnicima osiguravao usluge treće generacije putem EDGE tehnologije koja također počiva na Ericssonovom rješenju i s kojom smo već sredinom 2004. pokrili 90% populacije. Jedina usluga koja je dostupna samo na UMTS mreži, a ne i na EDGE-u je video poziv. U studenom ove godine u komercijalni rad pustili smo i Vodafone live 3G portal čiji korisnici mogu konkretno doživjeti razliku u kvaliteti usluge koju osigurava 3G u odnosu na 2G. Prvenstveno se to odnosi na multimedijalne sadržaje - video streaming, video clips i sl. Iste mogućnosti dostupne su i na 2G portalu, ali su kvaliteta slike i brzina učitavanja koje osigurava 3G veće. To je i osnovna pretpostavka VIPnetove poslovne politike u skladu s kojom se EDGE i UMTS smatraju dodatnim poboljšanjima postojeće 2G mreže. Stoga je i naša baza UMTS korisnika zapravo istovjetna našoj bazi korisnika 2G usluga, odnosno UMTS usluge su na raspolaganju svim VIPnetovim korisnicima koji imaju UMTS terminal. UMTS uz veću kvalitetu osigurava i značajno proširenje frekvencijskoga spektra naše mreže. To je važno jer uz trenutačni trend pada cijena usluga značajno raste broj minuta ostvarenih u mreži, a i količina prenesenih podataka se konstantno povećava.

 

- Kako Vi osobno sagledavate prednosti koje nudi UMTS?

- Osobno sam veoma zahtjevan korisnik koji razumije i koristi sve prednosti mobilnih komunikacija. Takvih je korisnika, međutim, sve više. VIPnet putem svoje službe za korisnike i drugih promotivnih i edukativnih aktivnosti nastoji doprinijeti većoj informiranosti o mogućnostima koje nudi novi svijet mobilnih komunikacija. UMTS možda nije zaživio onako brzo kako se to u početku očekivalo, ali pokazuje se da se podatkovne usluge sve više koriste, a prisutan je i trend da se sve više minuta razgovora seli iz fiksnih u mobilne mreže. Na vratima nam je i nova tehnološka nadogradnja UMTS mreže - HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) koja predstavlja još jedan korak prema većoj kvaliteti mobilnih komunikacija. HSDPA će nam donijeti mobilni šrokopojasni pristup Internetu i poslovnim aplikacijama u pravom smislu te riječi, s brzinama prijenosa podataka od peko 10 Mb u sekundi. VIPnet je kao tehnološki lider na domaćem tržištu mobilnih komunikacija spreman i za taj izazov.

 

- Nedavno su u hrvatskim medijima objavljeni rezultati analize mobilnih mreža po standardima EU koju je provela nezavisna agencija P3 Solutions i u skladu s kojima je VIPnetova mreža proglašena najkvalitetnijom mobilnom mrežom u zemlji. Kako to komentirate?

- Znam da čitatelji obično na ovakvu vrstu članaka reagiraju sa skepsom. Međutim, svatko tko je upućen u područje telekomunikacija i zna za tvrtku P3 Solutions, zna da je riječ o kompaniji koja neće objaviti nešto što nije zatekla na terenu. Rezultati ovoga istraživanja me ne čude jer je kvaliteta od samoga početka djelovanja bila VIPnetov prioritet. Vodeći UMTS projekt imao sam priliku vidjeti i međunarodne usporedbe kvalitete VIPnetove mreže po relevantnim parametrima te sa zadovoljstvom mogu reći kako smo i u europskim okvirima veoma konkurentni. Nastojat ćemo tu razinu usluge njegovati i u budućnosti te ju i dalje unaprjeđivati. Vjerujem kako ćemo naše korisnike i u nadolazećoj 2006. godini uspjeti ugodno iznenaditi novostima iz svijeta suvremenih mobilnih komunikacija.

 

J. Lončar

 

 

Toni Puljak diplomirao je 1997. na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, na smjeru radio komunikacije i profesionalna elektronika. Diplomski rad s temom iz područja hidroakustike omogućio mu je jednogodišnje stipendiranje u Italiji gdje je radio na ultrazvučnom istraživanju ukupne bio mase sitne plave ribe u Jadranu. U veljači 1999. pridružio se VIPnetovom timu, radeći na održavanju radio pristupne mreže u splitskoj regiji. Nakon petnaest mjeseci nova odgovornost za održavanje radio dijela VIPnetove mreže u cijeloj Hrvatskoj vratila ga je u Zagreb, gdje uskoro postaje voditelj BSS odjela. Krajem 2003. postaje voditelj UMTS projekta kojeg dovršava i predaje u linijsku organizaciju u srpnju 2004. Danas je voditelj konceptualnog planiranja u odjelu za razvoj radio pristupne mreže.