Ericssonova kućna 3G/HSPA pristupna točka (Home 3G Access Point) omogućit će pokrivenost u zatvorenim prostorima poput domova i manjih ureda uz potpune HSPA (High Speed Packet Access) performanse. HSPA podržava brzinu prijenosa do 14 Mb/s u silaznoj vezi te do 5.8 Mb/s u uzlaznoj vezi. Uz korištenje toga rješenja mobilni telefon krajnjeg korisnika ili osobno računalo s 3G/HSPA funkcionalnostima će se prespojiti s vanjske radio mreže na unutarnju radio baznu stanicu istoga trenutka kada osoba uđe u prostor.
Mikael Bäck, potpredsjednik WCDMA Radio Networks u Ericssonu, kaže: "Korist od ovog rješenja je da se isti uređaj može koristiti bilo gdje uz najbolje moguće performanse. Operator također ima mogućnost ponuditi jednu tarifu za dom, a drugu kada je korisnik izvan njega".
Navedena pristupna točka je malena i veže se na mrežu operatora uz pomoć bilo kojeg tipa širokopojasnog pristupa poput ADSL2+ kao sporedne veze (backhaul link). Kompatibilna je s bilo kojim WCDMA/HSPA uređajem i omogućuje sigurni pristup radio putem, kao i putem sporedne veze. To znači da je sav promet sigurnosno enkriptiran i da se utvrđivanje vjerodostojnosti čini na način uobičajenih obilježja sigurnosti koju SIM kartica nudi standardnim mobilnim telefonima. Mehanizam utvrđivanja vjerodostojnosti uz pomoć SIM kartice također se može koristiti za potporu rješenju za siguran način plaćanja.
Kućna 3G pristupna točka omogućuje operatoru daljnje jačanje odnosa s krajnjim korisnicima. Njezina jedinstvena prednost je ponuda visokokvalitetnih usluga svim članovima kućanstva, što je poticaj da oni koriste samo tog operatora. Treba napomenuti da određenu pristupnu točku mogu koristiti samo unaprijed imenovani korisnici.
"Mnogi operatori pružaju usluge u području fiksnih telekomunikacija, a kako sve više kućanstava postaje bežično povezano, operatori traže rješenja koja će im omogućiti da iskoriste i postojeću infrastrukturu fiksne telefonije," ističe Bäck.
Ericssonova kućna 3G pristupna točka jedinstveno je rješenje na tržištu jer nudi cjelovitu integraciju s radio makro slojem. Iste se radio frekvencije mogu koristiti od pristupne točke, kao i od vanjske radio makro mreže što omogućuje maksimalno korištenje oskudnog i skupog radio spektra. Tijekom 2007. ovu će komunikacijsku mogućnost podržati mnogi operatori.
S. Marušić