Search
Hrvatska
"Revija" - broj 1/2005 
Uvod

Dinka Vuković,
glavna urednica
Prijenos govora putem Internet protokola (VoIP) prihvaćen je danas kao uobičajeni način komunikacije, a tu tehnologiju u svoje komercijalne mreže implementirali su mnogi operatori. Tome je pridonijelo naglo širenje širokopojasnoga pristupa u domovima, a i puno kvalitetnije izvedbe, razvoj IP kućnih centrala u smjeru podržavanja VoIP usluga za internu komunikaciju te višemedijskih usluga, i dr. Međutim, presudnu važnost imaju i prve odluke velikih, tradicionalnih operatora da prijeđu na IP temeljenu višeuslužnu mrežu, koja uključuje IP višemedijski podsustav (IMS-IP Multimedia Subsystem) utemeljen na protokolu za pokretanje sesije (SIP - Session Initiation Protocol) te podršku za nove (SIP/IP) i postojeće (PSTN/ISDN) terminale.
S druge strane, vrlo živa standardizacijska aktivnost usmjerena na dogradnju protokola SIP i njegovu primjenu, svjedoči o tome da taj protokol postaje nezaobilazan u novim, IP temeljenim telekomunikacijskim mrežama. Ne radi se samo o modi ili trenutačnom trendu, već o zbiljskoj promjeni, koja se događa u svijetu telekomunikacija prihvaćanjem Internet tehnologija za prijenos medija, uključujući i govor. Protokol SIP je predvodnik te tihe revolucije, koja će uvesti nove vidove komuniciranja među ljudima i omogućiti realizaciju i korištenje brojnih novih usluga. Možemo reći da je postignut konsenzus svih interesnih strana u području telekomunikacija o tome da je protokol SIP glavno sredstvo realizacije višemedijskih komunikacijskih usluga sljedeće generacije. U Institutu za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle su još prije nekoliko godina počeli s proučavanjem mogućnosti SIP-a. Tako je tim koji je radio na protokolu SIP osvojio prvo mjesto na Ericssonovom natječaju najuspješnijih i komercijalno primjenjivih prototipova u 2004. godini. Prvi članak u ovom broju Revije posvećen je SIP-u i pobjedničkom prototipu.
Jednim od predstavnika višemedijskih komunikacijskih usluga sljedeće generacije, koje se realiziraju korištenjem protokola SIP, možemo smatrati usluge umrežene virtualne stvarnosti (NVR - Networked Virtual Reality). Pojam virtualne stvarnosti (virtual reality) većina će ljudi prije povezati sa svijetom znanstvene fantastike i zabavnih parkova, nego s računalima i komunikacijskim mrežama. Ipak, upravo su računala i mreže, uz krajnje uređaje koji nude višeosjetilna korisnička sučelja, glavni alati za stvaranje umreženih, višekorisničkih virtualnih svjetova ili, kako se još nazivaju, virtualnih okruženja.
Istraživanje zahtjeva i utjecaja usluga umrežene virtualne stvarnosti na mrežu jedna je od tema kojom se bavi Istraživački odjel Ericssona Nikole Tesle. Pored te teme, u ovom se broju Revije upoznajemo i s drugim aktivnostima istraživačkih timova – primjenom Bluetooth i agentskih tehnologija. Spomenimo kao veoma važno i to da istraživački timovi Ericssona Nikole Tesle na većini projekata usko surađuju s kolegama s Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba te Fakulteta elektrotehnike, računarstva i strojarstva iz Splita.
Glavna urednica: Dinka Vuković
U ovom broju:
Impressum: