Kotač zamašnjak koji je svijet pokrenuo prema komunikacijskom dobu bila je konvergencija telekomunikacijske i informatičke industrije te medija. Ona se temelji na nizu rješenja koja su omogućila premošćivanje razlika između tradicionalnih telekomunikacijskih mreža u kojima se prijenos govora ostvarivao prospajanjem kanala u stalnoj pojasnoj širini te mreža za prijenos podataka. Jedno od takvih ključnih rješenja je protokol H.323 koji predstavlja standard međunarodne organizacije ITU-T za višemedijsku komunikaciju. Riječ je o prvom standardnom rješenju koje je omogućilo prijenos govora i slike IP mrežama u stvarnom vremenu i koje se i danas, unatoč pojavi drugih, novijih rješenja, veoma često primjenjuje.
U konvergirajućem naprednom informacijsko-komunikacijskom okruženju operatorima su se otvorile nove mogućnosti za plasiranje atraktivnih usluga krajnjim korisnicima. Suvremena okolina za kreiranje usluga dizajnirana je za isporuku usluga preko višestrukih pristupnih mreža. To operatorima omogućava uspostavljanje partnerskoga odnosa s više razvijatelja aplikacija. Ericssonova platforma za isporuku usluga operatorima osigurava arhitekturu koja podržava njihov razvoj prema poslovnim modelima suradnje s većim brojem partnera.
Još jedan od bitnih aspekata suvremenih komunikacija svakako je i konvergentno rukovođenje cjelovitim procesom upravljanja prihodom. Unaprjeđivanje operatorovog rješenja za upravljanje prihodima je postupna evolucija koja se realizira korak po korak. Ericsson u tom procesu nastoji maksimalno zaštiti postojeće operatorove investicije te je veoma fleksibilan u nastojanju da poštuje operatorove zahtjeve. Uz sistem-integracijski i savjetodavni pristup Ericsson svojim partnerima osigurava konvergentno rješenje koje će dugoročno zadovoljavati operatorove poslovne ciljeve.
Upravo o ovim trendovima koji obilježavaju svijet komunikacija na početku novoga milenija u ovom broju Revije pišu stručnjaci Ericssona Nikole Tesle.