Search
Hrvatska
Otvoren MIPRO 2009 
Ericssonu Nikoli Tesli povelja za razvoj ICT-a u Hrvatskoj

Međunarodni skup u čijem su fokusu ICT, elektronika i mikroelektronika, u Opatiji od 25. do 29. svibnja 2009., uspješno, po 32. put, okuplja sudionike iz 30 zemalja.


Svečanim otvorenjem 27. svibnja, na kojem je, uz brojne ugledne goste iz akademske zajednice, gospodarstva, politike i obrazovanja, sudjelovao i Slobodan Uzelac, potpredsjednik Vlade RH, i službeno je započeo MIPRO 2009. Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle primila je, tijekom svečanosti, od Vedrana Mornara, predsjednika  Udruge MIPRO, povelju koja je kompaniji, povodom 60-obljetnice poslovanja, dodijeljena za posebne zasluge u razvoju informacijske i komunikacijske tehnologije, elektronike i mikroelektronike u Hrvatskoj. Zahvaljujući na priznanju u ime  sadašnjih i bivših zaposlenika, Gordana Kovačević je naglasila važnost traga koji je Ericsson Nikola Tesla zahvaljujući svojim stručnim, kvalitetnim i predanim zaposlenicima, ostavio tijekom šest desetljeća uspješnog rada u Hrvatskoj, regiji i na globalnom tržištu. „Uvijek smo težili najvišim tehnološkim, poslovnim i strateškim ciljevima premda smo se u području visokih tehnologija morali mjeriti s najboljima“, rekla je predsjednica Ericssona Nikole Tesle, te nastavila:“To nam nije bila prepreka, nego naprotiv, dodatni motiv da s još većim žarom i znatiželjom sudjelujemo u kreiranju svjetskih ICT trendova i tehnologija na dobrobit svih naših zainteresiranih strana i društva u cjelini.“ Sa sudionicima MIPRO-a, Gordana Kovačević je podijelila i svoj san u kojem je hrvatska ICT industrija jedna od strateških gospodarskih grana koje predstavljaju polaznu točku u stvaranju hrvatske konkurentske prednosti na regionalnom i globalnom tržištu. Ta vizija uključuje daleko veći broj kvalitetnih ICT kompanija koje poput Ericssona Nikole Tesle imaju snažne razvojno istraživačke i druge ekspertne centre kojima ravnopravno konkuriraju svijetu i sudjeluju u stvaranju globalnih tehnoloških trendova. Za ostvarenje tog sna Hrvatska mora imati dovoljan  potencijal, znanje i stručnjake koji stvaraju inovativne proizvode, rješenja i usluge, a upravo suradnja znanstveno-obrazovne zajednice i gospodarstva te korištenje suvremenih tehnologija za poticanje naše kreativnosti i stabilnosti poslovanja, mogu, bez obzira na sve teže tržišne uvjete ili čak usprkos njima, dati novi zamah razvoju hrvatskog gospodarstva.

 

Vipnet je, kao generalni sponzor ovogodišnjeg MIPRO-a, simbolično obilježio svoj 10-ti rođendan na ovom skupu te demonstrirao digitalnu mobilnu televiziju preko DVB-H tehnologije. Korisnici mobilnih telefona s odgovarajućim prijamnikom na području Rijeke i okolice mogli su pratiti predavanja s konferencije uživo, a Mladen Pejković, predsjednik Uprave Vipneta održao je plenarnu temu "Razvoj mobilnih komunikacija u narednoj dekadi" te i teorijski dopunio ovaj zanimljivi spoj znanstveno-stručne manifestacije s najnovijim tehnološkim dostignućima

 

S obzirom da je Europski parlament u prosincu 2008. godine ovu godinu proglasio europskom godinom kreativnosti i inovativnosti, upravo je to jedna od „vrućih” tema u konferencijskom programu.


Uz niz plenarnih tema i pozvanih predavanja uglednih domaćih i stranih stručnjaka, te okrugle stolove posvećene strategiji razvoja širokopojasnog pristupa te položaju tehničke inteligencije, posebno zanimanje je pobudio okrugli stol na temu „Kreativnost i inovativnost - podloga sveopćeg razvitka Hrvatske”.


“Svrha proglašenja godine kreativnosti i inovativnosti je podizanje svijesti o važnosti kreativnosti i inovativnosti za osobni, društveni i ekonomski razvitak, promicanje dobrih primjera, te poticanje obrazovanja i istraživanja“ naglasio je akademik Leo Budin, moderator i voditelj ovog okruglog stola. Među uvodničarima je bila i Gordana Kovačević, koja je naglasila da su inovacije ključ uspjeha u kojem inovativnost treba postati poslovni model, a inovacijsku kulturu treba ugraditi u svakodnevnu radnu okolinu. Nakon više uvodnih izlaganja uglednih gostiju uslijedila je vrlo dinamična rasprava, a okrugli stol je zaključen prijedlogom da se razmišljanja s okruglog stola sažmu u dokument koji bi bio upućen na sve relevantne znanstvene i državne institucije u Hrvatskoj, kao prilog daljnjoj raspravi i mogućim kvalitetnim promjenama kada je u pitanju razvoj domaće inovativnosti i kreativnosti.


Interdisciplinarni rad najvećeg i najdugovječnijeg ICT skupa u ovom dijelu Europe odvija se u deset znanstvenih i stručnih savjetovanja na kojima je predstavljeno preko 300 radova domaćih i međunarodnih autora. Sudionicima su ponuđena i tri seminara kontinuiranog obrazovanja iz različitih područja primjena ICT-a, atraktivna pozvana predavanja te izložba ICT i elektroničke opreme, tehničkih rješenja i usluga. Posebna je vrijednost ove konferencije,  službeno svrstane u šest najznačajnijih i najutjecajnijih međunarodnih skupova koji se održavaju u Hrvatskoj, upravo činjenica da ona okuplja podjednako sudionike iz različitih sfera  i razina društvenog djelovanja omogućavajući im učinkovitu razmjenu znanja i iskustava kao poticaj razvoju društva znanja. Jedan od najistaknutijih skupnih sudionika ove manifestacije, već tradicionalno je i kompanija Ericsson Nikola Tesla, koja brojnim radovima u području savjetovanja „Telekomunikacije i informacije” te sudjelovanjem u organizaciji konferencije daje značajan doprinos visokoj kvaliteti MIPRO-a.


Kompanijske komunikacije Ericssona Nikole Tesle