Search
Hrvatska
Uloga splitskog dijela ETK Instituta za telekomunikacije u poslovnom uspjehu kompanije 
Konferencija za novinare u Splitu

Ericsson Nikola Tesla pokrenuo je svoje istraživačko-razvojne aktivnosti u Splitu još 1982. godine, a one su danas važan dio ukupnoga djelovanja ETK Instituta za telekomunikacije i integrirane su u sve aktivnosti kompanije.

 

Ericsson Nikola Tesla je 4. travnja 2006. upriličio konferenciju za novinare u Splitu u prostorima u kojima radi dio kompanijinih stručnjaka za istraživanje i razvoj. Predstavnici lokalnih medija upoznati su s poslovnim rezultatima kompanije u 2005. godini te značajem istraživačko-razvojnih aktivnosti splitskoga dijela kompanijinoga Instituta za telekomunikacije u ukupnom poslovanju ETK i dalmatinske regije. Ovom prigodom u kompanijinom poslovnom prostoru u Splitu postavljen je reljef s likom Nikole Tesle, rad akademskog kipara Pere Jelisića.


Konferenciji za novinare prisustvovali su mr. Gordana Kovačević, predsjednica naše kompanije sa suradnicima, Jan Campbell, predsjednik Ericssonove tržišne jedinice Srednja Europa, članovi Nadzornog odbora ETK te dio menadžment tima Instituta za telekomunikacije iz Zagreba i Splita. Razgovoru s novinarima također su nazočili Zvonimir Puljić, gradonačelnik Splita i prof. dr. Dinko Begušić, dekan Fakulteta za elektrotehniku, strojarstvo i brodogradnju splitskog Sveučilišta.
Prisutni su bili i stručnjaci iz 12 Ericssonovih lokalnih kompanija koji, zajedno s našima iz Splita, sudjeluju u zajedničkom projektu za globalnog kupca.

 

 

Predsjednica ETK ukratko je upoznala sve prisutne s ocjenom poslovne 2005. godine, financijskim aspektima poslovanja, društvenom odgovornošću kompanije i njenim aktivnostima s ciljem da i dalje ostane poželjan poslodavac, a objavila je i projekte u kojima će naša kompanija, koja s ponosom nosi ime Nikole Tesle, sudjelovati u obilježavanju 150. obljetnice rođenja ovog velikana svjetskog uma.

Kreativan pristup radu

G. Kovačević posebno se zadržala na ulozi splitskog dijela ETK istraživačko-razvojnog centra u poslovnom uspjehu kompanije i regije. Ericsson Nikola Tesla pokrenuo je svoje istraživačko-razvojne aktivnosti u Splitu još 1982. godine, a one su danas važan dio ukupnoga djelovanja ETK Instituta za telekomunikacije i integrirane su u sve aktivnosti kompanije. Danas je to najveći i najznačajniji istraživački i razvojni centar u Dalmaciji, a zapošljava 160 stručnjaka, od kojih je 98% visokoobrazovanih, rekla je predsjednica naše kompanije.


Stručnjaci ovoga centra imaju kreativan i inovativan pristup radu, stalno šire znanja, njeguju timski rad, imaju razvijene upravljačke vještine i usredotočeni su na uspjeh kupaca. Zajedno s drugim stručnjacima Instituta za telekomunikacije, radi svojih kompetencija, visoke kvalitete, pouzdanosti i troškovne učinkovitosti, sudjeluju u izgradnji ugleda ETK Instituta u korporaciji Ericsson, što kontinuirano pridonosi dobivanju novih odgovornosti.

 

Glavno područje rada stručnjaka u Splitu je bazni razvoj kroz globalne Ericssonove projekte za buduće mreže (UMTS te all-IP za fiksnu telefoniju), prilagodba potrebama kupaca (adaptacije postojećih baznih sustava za različita tržišta), integracija i verifikacija globalnih rješenja za mobilnu telefoniju te održavanje postojećih telekomunikacijskih sustava (mobilni i fiksni sustavi). Predsjednica ETK je također napomenula da se istraživački poslovi odvijaju u bliskoj suradnji s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, što je vrlo pozitivan primjer povezanosti gospodarstva i znanstveno-obrazovnih institucija u Hrvatskoj.

Doprinos razvoju gospodarstva u regiji

G. Kovačević posebno je podcrtala da takvo djelovanje splitskoga dijela ETK istraživačko-razvojnog centra ima i širi utjecaj na regionalni razvoj gospodarstva. Na taj način Ericsson Nikola Tesla pridonosi zapošljavanju mladih, školovanih i kreativnih ljudi, širi znanje i iskustvo, promovirajući i implementirajući nove informacijsko-komunikacijske tehnologije. Kompanija također dio svojih sredstava usmjerava i u korisne donacije te sponzorstva, pomažući tako obrazovne, znanstvene, kulturne, sportske, humanitarne i druge društveno korisne projekte u dalmatinskoj regiji.

 

Jan Campbell, predsjednik Ericssonove tržišne jedinice Srednja Europa izrazio je podršku poslovnoj politici ETK, a Zvonimir Puljić, gradonačelnik Splita i prof. dr. Dinko Begušić čestitali su predsjednici ETK na uspješnom poslovanju kompanije u 2005. godini. Gospodin Puljić naglasio je da takav istraživačko-razvojni centar mnogo znači za Split, grad čije ime se sada, uz turizam, može povezati i uz područje znanosti. Dekan FESB-a posebno se osvrnuo na sve intenzivniju suradnju stručnjaka i studenata Fakulteta i ETK u Splitu koja se odvija kroz zajednički rad na mnogim projektima, zajedničkom planiranju i provedbi obrazovnih aktivnosti na raznim razinama, a što je vrlo pozitivno i na zapošljavanju završenih studenata kojih je, samo u prošloj godini, bilo oko četrdeset.

 

Nakon izlaganja na konferenciji, predsjednica ETK odgovarala je na pitanja novinara.

 

D. Kobsa