Search
Hrvatska
ICT u službi građana 
Ericssonov indeks rangirao pametne gradove po korištenju ICT-a za dobrobit građana
  • Zadnji Indeks gradova umreženog društva (Networked Society City Index) nastao u suradnji Ericssona i agencije Arthur D. Little rangira gradove u ovisnosti o njihovoj sposobnosti da uz pomoć ICT-a omoguće dobrobit građanima.
  • Najviše su rangirani Seul, Singapur i Stockholm
  • London, New York, Pariz, Los Angeles, Tokio, Šangaj i Peking su među prvih deset
  • ICT-temeljene aplikacije poput eUprave i pametnih transportnih rješenja mogu poboljšati život građana pomažući im nadvladati izazove urbanih sredina

Drugo izdanje Indeksa gradova umreženog društva rangira 25 gradova koji su među najvećim gradovima svijeta, a najnapredniji su s obzirom na njihovu sposobnost korištenja ICT-a za društvene, ekonomske i okolišne dobrobiti.


Tri vodeća grada, Seul, Singapur i Stockholm, uspješno su svladali mnoge društvene, ekonomske i okolišne ciljeve snažnim investiranjem u ICT. Singapur, na primjer, ima snažne inovacijske aktivnosti u segmentu e-zdravstva uz pionirsku ulogu u upravljanju zagušenjima u prometu.


Seul pak ICT koristi za ostvarivanje dobrobiti u okolišu.


Studija također pokazuje da Sao Paulo i Delhi pokreću obećavajuće inicijative s ciljem poboljšavanja društvenih i ekonomskih uvjeta. Sao Paulo je dobio mnoga nacionalna i međunarodna priznanja za vlastite programe e-uključivanja. Ove inicijative potvrđuju svijest za potrebom poboljšanja ICT pismenosti i njezine ključne uloge u osiguravanju daljnjeg napretka.


Izvrstan primjer projekta zanimljivog velikom broju građana je Eko, koji omogućuje financijske transakcije male vrijednosti korištenjem mobilnog telefona ili putem mreže manjih trgovina. Eko koristi preko 1,3 milijuna klijenata, a iznos transakcija dosegao je 500 milijuna američkih dolara. U gradu poput Delhija, građanima ovakve osnovne financijske usluge nude velike koristi, npr. za njihove poduzetničke aktivnosti i plaćanje usluga.


Povećani BDP po stanovniku često dovodi i do veće potrošnje i utjecaja na okoliš poput povećanih emisija CO2. Okolišni dio ovog indeksa pokazuje kako ICT može biti korišten za odvajanje porasta BDP-a od emisije CO2. Gradovi s visokim BDP-om mogu koristiti ICT za smanjenje potrošnje npr. pametnim putovanjem na posao. Također, put održivog razvoja može uključivati korištenje virtualnih usluga kao suprotnosti fizičkim proizvodima.

 

Ova nova studija prati koristi koje ICT omogućuje u raznim gradovima, u područjima zdravstva, obrazovanja, ekonomije, okoliša i učinkovitosti, kao i interakcije građana s ICT-om.


Indeks gradova umreženog društva je alat koji gradskim vlastima i donositeljima odluka omogućuje praćenje položaja i napretka grada na krivulji razvoja ICT-a. Načelno bi trebao predstavljati ponajprije početnu točku u otvorenom dijalogu, nego zaključak kako gradovi mogu napredovati u društvenom, ekonomskom i okolišnom pogledu.

 

Posjetite Indeks gradova umreženog društva i usporedite gradove.

 

Kompanijske komunikacije Ericssona Nikole Tesle